Agencje pracy dla Ukraińców

Polski rynek pracy zmienił się w ostatnich latach dość znacznie. Duży wpływ na to miało wyjechanie blisko milina osób za granicę, głównie do Wielkiej Brytanii, po otwarciu granic unijnych dla Polaków w dwa tysiące czwartym roku. Kolejnym wydarzeniem kształtującym polski rynek pracy był tak zwany Euromajdan, czyli protesty na Ukrainie związane z tamtejszą polityką wewnętrzną, a następnie zbrojna agresja Rosji i odłączenie Krymu od Ukrainy.

Emigracja Ukraińców do Polski

agencja pracy tymczasowej dla ukraińcówPowyższe fakty przyczyniły się do emigracji około 1,2 milionów Ukraińców do Polski w celach zarobkowych. Obecność tak wielu pracowników z Ukrainy sprawiła, że agencja pracy tymczasowej dla Ukraińców stała się czymś powszechnym w wielu większych miastach Polski. Również dwujęzyczne ogłoszenia o pracę, po polsku i rosyjsku, stały się czymś nagminnym, zarówno w gazetach jak i na miejskich bilboardach. Wyjazd dużej grupy Polaków do Wielkiej Brytanii stworzył lukę na rynku pracy, którą wypełnili pracownicy ukraińscy. Zorganizowanie coraz liczniejszej grupy pracowników oraz skierowanie ich do właściwych sektorów gospodarki nie miało z początku zorganizowanej odgórnie formy, ale wkrótce funkcje te przejęły agencje pracy. Każda agencja pracy tymczasowej dla Ukraińców posiada w swojej kadrze kogoś ze znajomością języka rosyjskiego, co pozwala na sprawną komunikację z rosyjskojęzycznymi Ukraińcami. Agencje pracy musiały również zaznajomić się z polskim prawem imigracyjnym, aby być w stanie zorganizować przybywającym Ukraińcom wszystkie niezbędne dokumenty.

Zmieniający się rynek pracy w Polsce jest jedną z oznak postępującej globalizacji, otwarcia granic i możliwości podejmowania pracy na zagranicznych rynkach pracy. Emigracja sporej grupy Polaków spowodowała brak rąk do pracy w niektórych sektorach zatrudnienia, co stało się przyczyną umożliwienia masowej imigracji Ukraińców, celem zagospodarowania zaistniałej luki na rynku pracy.