Bezpieczny pieszy na drodze

 

Nie każdy z nas jest kierowcą, ale każdy jest pieszym. Wszyscy mamy do czynienia z poruszaniem się po chodnikach, ścieżkach rowerowych i po drogach. Ten kto jest pieszym, ale nie jest kierowcą, nie zawsze zdaje sobie sprawę z pewnych kwestii, które bardzo często mają wpływ na jego bezpieczeństwo.

Co może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze?

naklejki odblaskoweDziś skupimy się na jednej bardzo ważnej kwestii, mianowicie na tym, co pieszy może zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Wielu z nas po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że w pewnych warunkach jest wręcz niewidoczny dla kierowców. Oczywiście głównie taka sytuacja ma miejsce porą wieczorową porą nocną, gdy na zewnątrz jest ciemno. Na drogach, które są oświetlone takie ryzyko jest znacznie mniejsze, tym bardziej, że przeważnie są tam również chodniki. Jest jednak wiele dróg, które nie są oświetlone, nie mają chodnika, więc piesi muszą chodzić po poboczu. I w tej sytuacji zbawienne wręcz są naklejki odblaskowe. To dzięki nim bezpieczeństwo pieszego jest znacznie większe, ponieważ kierowca widzi go już z dużej odległości. Może wtedy odpowiednio zareagować i na przykład ominąć pieszego. W momencie, gdy naklejki odblaskowej nie ma, bardzo często kierowca w ostatniej chwili zauważa pieszego i wtedy nerwowo stara się go bezpiecznie ominąć. Obecnie naklejki są dostępne w każdym sklepie i można się bez problemu w nie zaopatrzyć. Są specjalne na ubrania i osobne na przykład na rower lub bagażnik. Są produkowane w różnych wzorach, więc na przykład strażak może  kupić naklejkę w takim właśnie wzorze.

Jak widać czasami drobiazgi mogą uratować nam życie. I naprawdę nie jest to przesada. Śmiało można powiedzieć, że naklejki odblaskowe mogą uratować nam życie. Warto naklejać je na ubraniach wierzchnich swoich i dzieci, a nawet na plecakach i tornistrach.