Budowa prawidłowego kojca porodowego do chlewni

 

Każdą chlewnię można podzielić na kilka konkretnych działów. W chlewni znajduje się tuczarnia, warchlakarnia oraz porodówka. W porodówkach panuje zazwyczaj znacznie wyższa temperatura niż w innych działach. Poza tym w porodówce należy umieścić odpowiednie urządzenia, które będą gwarantowały zwierzętom bezpieczeństwo i komfort.

Kojce z matą grzewczą dla macior

kojec porodowy dla maciorDo takich urządzeń należą z pewnością kojce porodowe. Ogólnie kojce można podzielić na kilka rodzajów. W chlewniach wykorzystuje się nie tylko kojce porodowe, ale również kojce inseminacyjne i kojce grupowe. Nie da się ukryć, że najdroższą inwestycją w sektorze porodowym są właśnie kojce porodowe. Hodowcy bardzo często wybierają półruszt lub cały ruszt. Jeśli chodzi o półruszt, to stosuje się tutaj tylko częściowo ogrzewaną podłogę. W przypadku całych rusztów wykorzystuje się specjalne maty grzewcze. Taki niezbędny kojec porodowy dla macior ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko maciorze, ale również prosiętom. Gdyby nie zastosowano kojca porodowego, mogłoby dojść do przygniecenia prosiąt przez maciorę. Kojec porodowy musi być regularnie czyszczony, by nie doszło do żadnych zakażeń u prosiąt czy maciory. Można stosować różne środki dezynfekcyjne, bo kojec zbudowany jest z odpornych na środki chemiczne materiałów. Poza tym warto też zaznaczyć, że w kojcach porodowych wykorzystuje się systemy ścian działowych ACO. Kojec porodowy nie może posiadać żadnych ostrych krawędzi, by nie dochodziło do skaleczenia zwierząt.

Kojec musi mieć odpowiednie rozmiary. Nie może być za mały, bo wtedy locha czuje się niekomfortowo. Przed porodem lochy umieszcza się w kojcu porodowym. Po porodzie prosięta zostają z lochą przez jakiś czas, a dopiero potem trafiają do warchlakarni, czyli do odchowalni. Z warchlakarni trafiają do tuczarni.