Cena testu na boreliozę

O kleszczach słyszał chyba każdy, szczególnie, że od kilku lat, w całej Polsce zmagamy się z ich plagą. W związku z tym nie trudno o ich ukąszenie, ponieważ żyją niemalże wszędzie tam, gdzie są trawniki, krzewy czy drzewa.

Jakie są objawy boreliozy?

borelioza testy cenaLekarze już od dawna ostrzegają przed kleszczami, ponieważ są one nosicielami boreliozy, a także powodują kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Co prawda na zapalenie mózgu jest już wynaleziona szczepionka, jednakże niewiele osób z niej korzysta, gdyż jest odpłatna i wymaga podania aż trzech dawek. W przypadku boreliozy, to ciągle nie ma na nią skutecznego sposobu, ale jest możliwość wyleczenia. Jednakże muszą być spełnione określone warunki, czyli konieczna jest wczesna diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia antybiotykami. Kłopotem w tym jest to iż borelioza rzadko daje książkowe objawy, które pojawiają się już po kilku dniach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Jedynie u trzydziestu procent obserwuje się rumień w miejscu ugryzienia, a w reszcie przypadków, symptomy są zbieżne z przeziębieniem, grypą czy zwykłym osłabieniem. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy po ukąszeniu małego pajęczaka, rozwinie się u nas borelioza testy cena ich w aptece nie przekracza pięćdziesięciu złotych. Są one powszechnie dostępne i można je samodzielnie wykonywać w domu. Równie dobrze można się udać do lekarza internisty po skierowanie na badanie w kierunku boreliozy i wtedy nie płacimy za nie, gdyż koszt jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Każdego roku dochodzi do kilkuset tysięcy ugryzień przez kleszcze, ale nie każde się kończy boreliozą czy kleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Jednakże ze względu na to, że nigdy nie wiadomo, który osobnik jest zakażony, to lepiej być ostrożnym.