Co z przeterminowanymi lekami?

Każdy z nas co jakiś czas (jedni częściej, drudzy rzadziej) robi przegląd zawartości domowej apteczki. Co zazwyczaj się okazuje? Mamy resztę antybiotyku, którego nie zużyliśmy, bo poczuliśmy się lepiej. Leki przeciwbiegunkowe, które kupiliśmy w razie czego, ale na szczęście się nie przydały, a ich termin przydatności dawno minął. Kiedyś wrzucaliśmy to wszystko do pojemnika na odpady mieszane. Jednak to już nie te czasy, leki mocno zanieczyszczają środowisko i należy je odpowiednio utylizować.

Pojemniki na stare leki w aptekach

pojemniki na leki przeterminowaneSpecjalne pojemniki na leki przeterminowane znajdziemy w aptekach. Szczególnie w tych większych, sieciowych. Tam jest to już standardem. Przeterminowane leki oczywiście możemy wyrzucić tam bezpłatnie, każdy może z tego skorzystać, nie tylko klienci apteki. Jednak coraz więcej aptek decyduje się na to rozwiązanie, a w przyszłości pojemniki mają się znaleźć w każdej aptece oraz w szpitalach. Należy pamiętać, że leki powinniśmy wyrzucać bez opakowań. Czyli trzeba wyjąć je nie tylko z pojemnika, ale każdą pojedynczą sztukę z blistra również. Niektórzy obawiają się, że taka mieszanka przeterminowanych leków może być groźna. Jednak nie ma się czym martwić, gdyż pojemniki na leki przeterminowane wykonane są ze specjalnego stopu metali, odpornego na działanie czynników chemicznych. Nie korodują, nie dziurawią się, dlatego nic nie ma szans się na zewnątrz wydostać. Pojemniki zazwyczaj stawiane są w bezpiecznym miejscu niedostępnym dla dzieci, żeby zminimalizować ryzyko przewrócenia ich i wysypania zawartości.

Przeterminowane leki są odpowiednio utylizowane w laboratoriach, dzięki czemu ich wpływ na środowisko naturalne jest minimalny. Należy pamiętać, by nigdy nie spożywać przeterminowanych leków, nawet gdy termin przydatności minął dzień temu. Jest to ogromne zagrożenie dla zdrowia, nawet jeśli chodzi o leki o łagodnym działaniu, oparte na bezpiecznych składnikach.