Kiedy słyszymy słowo „haft”, nasze pierwsze skojarzenia najprawdopodobniej związane są z tradycyjnym haftem, który odbywa się przy pomocy igły i nitki. Haft tego typu wymaga od nas dużej ilości uwagi i czasu, który będziemy musieli poświęcić, jeśli będziemy chcieli otrzymać satysfakcjonujący efekt. Dzisiaj nie jest to jedyny typ haftu, ponieważ istnieje również jego komputerowy odpowiednik.

Właściwości haftu komputerowego

profesjonalny haft komputerowyJak sama nazwa sugeruje, haft komputerowy wykonywany jest przy wykorzystaniu komputera. Jest on bardziej nowoczesnym następcą tradycyjnego haftu. Jest to więc w gruncie rzeczy technika znakowania, która stosowana jest obecnie na ręcznikach, czapkach, torbach, a także w produkcji naszywek. Wzór nanoszony jest na wybraną tkaninę za pomocą skomputeryzowanej maszyny hafciarskiej. Profesjonalny haft komputerowy charakteryzuje się dużą trwałością, dzięki odporności na ścieranie i odbarwianie. Jeśli chodzi o materiały, które mogą być uszlachetnione haftem komputerowym, znajdują się wśród nich tak naprawdę niemal wszystkie tkaniny: od ręczników i koców, przez polary, aż po inne „pluszowe” i trudne do zadrukowania materie. Ze względu na szeroką gamę kolorystyczną, która może zostać wykorzystana przy hafcie komputerowym, specjaliści są w stanie wykonać niemal każdy wzór i projekt, który zostanie im przedstawiony. Dzięki niezwykłej trwałości i jakości wykonania, ostatecznie dostajemy produkt o doskonale eleganckim wyglądzie, który sprawdzi się w wielu okolicznościach.

Specyfika haftu komputerowego polega na tym, że każdy projekt przed jego realizacją należy odpowiednio przygotować przy pomocy właściwego programu hafciarskiego. Dzięki temu powszechnie wykorzystywany jest do znakowania odzieży firmowej i upominków reklamowych.