Do czego służą przetworniki drgań?

 

Zapewne każdy z nas spotkał się ze zjawiskiem drgania. Niektórzy mogą je kojarzyć z lekcjami fizyki w szkole. To właśnie na tych zajęciach uczyliśmy się właściwości fizycznych, które następnie określamy na podstawie skomplikowanych obliczeń. 

Specyfika przetworników drgań

przetwornik drgańTak jak inne zjawiska o których uczymy się na fizyce, drgania także mają swoje rodzaje. Wśród przykładów możemy wyróżnić drgania mechaniczne, drgania elektromagnetyczne, drgania elektryczne oraz drgania magnetyczne. Drgania klasyfikowane są także na podstawie własności funkcji oraz równań. Tyle tytułem wstępu. Jak w takim razie mierzy się prędkości oraz natężenia drgań? Dzisiaj odbywa się to za pomocą maszyn służących do pomiaru drgań. Jednym z takich wynalazków jest przetwornik drgań. W jakich konkretnie celach się go stosuje? Jak sami wynalazcy tłumaczą przetwornik drgań został wymyślony po to, aby przetwarzać oraz monitorować wszelkie drgania mechaniczne. Zarówno te mające miejsce na dużych, jak i małych obiektach. Pomiary drgań wykonywane są z różnych powodów. Aby przeprowadzić skuteczne pomiary drgań niezbędne jest wybranie odpowiedniego rodzaju przetwornik drgań. Na rynku dostępne są różne typy przetworników. Najczęściej tego podziału dokonuje się na podstawie mierzonej wielkości. I mam tu na myśli fakt, czy jest mierzona prędkość, przyśpieszenie czy przemieszczenie. Dużą czułością wyróżniają się przetworniki zwane akcelerometrami. Ich cechą charakterystyczną jest także szeroki zakres dynamiczny oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Przetworniki drgań to jedne ze skuteczniejszych urządzeń służących do pomiaru prędkości drgań. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii są doskonałym rozwiązaniem w przypadku kontrolowania poziomu drgań.