Woda to świetny środek gaśniczy do wielu rodzajów ognia. Jednak gaśnice wodne nie działają tak, jak zwykłe spryskiwacze. Woda, która jest w takich gaśnicach jest demineralizowana. Poza tym w tych gaśnicach również znajduje się gaz. O sposobie działania tych gaśnic chciałbym opowiedzieć, a także o tym, w jaki sposób taka gaśnica tłumi płomienie. To bardzo istotny szczegół w tym przypadku.

Jak działają gaśnice wodne?

gaśnica wodnaGaśnice, w których wykorzystywana jest woda są bardzo skuteczne, o ile nie trzeba gasić elektroniki oraz paliw. Jest to doskonały typ gaśnicy na przykład do warsztatów stolarskich. Gaśnica wodna ma w sobie wodę demineralizowaną, która jest uwalniana w sposób mgiełki. Woda wylatuje pod ciśnieniem gazu, który znajduje się wewnątrz. Technika gaszenia jest bardzo prosta, poneiważ polega na tym, że ogień, a także ciało, które się pali jest szybko schładzane, poniżej temperatury spalania. Woda odcina także dostęp tlenu, a bez tego spalanie jest niemożliwe. Takie gaśnice są dość duże, dlatego nie ma problemu z zakupem dziesięciokilogramowej gaśnicy. Ważny jest również zasięg gaszenia, który wynosi około pięciu metrów. Nei trzeba zbliżać się do ognia, tak jak w przypadku gaśnic proszkowych. Na każdej gaśnicy jest zegar wskazujący, ile cieczy jest wewnątrz. Dzięki temu wiemy, ile wody zużyliśmy. Gaśnicę można napełnić w wielu sklepach BHP. Nie trzeba kupować nowej.

Gaszenie za pomocą wody jest skuteczne w wielu przypadkach. Pamiętajmy jednak, by w warsztacie pracy lub każdym innym miejscu zapoznać się z informacjami przeciwpożarowymi. Gaśnica jest obowiązkowa, ale lepiej nie dopuścić w ogóle do chwili, w której trzeba z niej skorzystać. Powinna ona być tylko na wszelki wypadek. Bezpieczeństwo i zasady przeciwpożarowe przede wszystkim.