Gdzie kupować polskie wina?

Jeszcze w średniowieczu na południu dzisiejszej Polski można było znaleźć całkiem sporo winnic. Jednak z czasem klimat uległ ochłodzeniu, zimy stały się surowe i niszczycielskie dla delikatnych winnych gron. Na wiele lat o polskim winiarstwie zapomniano. Jednak dziś wraca ono do łask, a kolejne winnice powstają jak grzyby po deszczu.

Jakie polskie wina kupić?

polskie wina gdzie kupićKrajowe winnice najczęściej można spotkać na południu i zachodzie Polski. Przodują to województwa dolnośląskie, lubuskie i podkarpackie. Dziś coraz głośniej mówi się o ich świetnych produktach, ale niestety większość osób, kupując wino na sobotni wieczór sięgnie raczej po to z marketowej półki – bułgarskie, niemieckie, francuskie, włoskie. Zapewne wynika to stąd, że nie wiedzą one, jakie dobre trunki mają we własnym kraju. Więc jeśli idzie o polskie wina gdzie kupić najlepsze butelki? Czasami rzeczywiście pojawiają się one na półkach w markecie, jednak o wiele większy wybór będzie w innych miejscach. Pierwsze z nich to oczywiście specjalistyczne sklepy. Część winnic prowadzi także sprzedaż internetową. Jednak najlepsze miejsce kupna będzie u źródła. Latem wiele winnic prowadzi dni otwarte, z degustacją, dobrym jedzeniem i oprowadzaniem. Jest to świetny pomysł nie tylko na kupno kilku butelek polskiego wina, ale na świetne spędzenie letniego popołudnia. Możemy także poznać właściwości poszczególnych szczepów, porozmawiać z winiarzami.

Polskie wino to dziś jeszcze trunek mało znany i mało popularny. Jednak jego przyszłość jest świetlista. Powstaje coraz więcej winnic a coraz więcej osób chętniej sięga po krajowy produkt. Ich zaletą jest lokalność, możliwość kupna u źródła, porozmawiania z wytwórcą. A wian są naprawdę wyśmienite, klasyczne i eksperymentalne. Warto ich spróbować.