Jak zabezpieczyć sieć energetyczną?

 

W wyniku działań człowieka, środowisko naturalne uległo pewnej modyfikacji. W Polsce na przykład możemy zaobserwować coraz częściej występujące silne podmuchy wiatru, nawet do 70 km/h, a w okresie jesiennym występuje zjawisko nazywane trąbą powietrzną.

Niezawodna automatyka zabezpieczeniowa

elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowaSkutkiem działania tych zjawisk jest uszkodzenie linii energetycznych i w efekcie, brak prądu. W dużych zakładach przemysłowych, nagłe odcięcie dopływu prądu, może skutkować uszkodzeniem delikatnej elektroniki, sterującej maszynami produkcyjnymi. Naprawa uszkodzonych maszyn, to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jak zatem uniknąć strat? Najlepiej z tym zadaniem poradzi sobie elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa. Systemy automatyki zabezpieczeniowej zajmują się samoczynnym zapobieganiem i eliminacją zakłóceń w sieci energetycznej. Automatyka zabezpieczeniowa dzieli się na kilka kategorii. Automatyka prewencyjna ma za zadanie wykrycie i zasygnalizowanie wszelkich nieprawidłowości w sieci energetycznej. Automatyka eliminacyjna wyłącza z systemu uszkodzone elementy. Ostatnia, automatyka restytucyjna przywraca sieć do normalnej pracy po usunięciu awarii. Działanie automatyki zabezpieczeniowej opiera się na działaniu przekaźników, które cały czas czuwają, nadzorując stan sieci energetycznej. Przekaźniki, kiedy wykryją zagrożenie są w stanie przesłać informację na ten temat w ciągu kilku milisekund, co pozwala systemowi automatyki zabezpieczeniowej podjąć działanie błyskawicznie, zanim dojdzie do poważnej awarii w naszej sieci.

Sprawnie działający system automatyki zabezpieczeniowej jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich urządzeń elektronicznych w naszej firmie. Dla jego poprawnego działania, należy przeprowadzać kontrolę systemu zabezpieczeń raz w roku, lub według zaleceń producenta.