Jaką maszyną oddzielić ziarna zbóż od plew?

 

Każdy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę, że do zasiewu zbóż nie nadaje się każde ziarno. Najpierw należy je odpowiednio przygotować, wybierając tylko najlepsze sztuki, które dadzą zadowalający plon. Aby do tego doszło, po pierwsze wyodrębniamy materiał siewny spośród swoich zasobów bądź dokonujemy jego zakupu u producenta. Jakość przede wszystkim!

Kilka słów o czyszczeniu ziaren zbóż

maszyny do czyszczenia ziarna zbóżNasiona dobrej jakości oddzielamy od słabych, wyschniętych ziaren oraz lekkich jak piórko plew za pomocą maszyn do tego skonstruowanych, które posiadają kilka sit o różnych rozmiarach (innej średnicy oczek) oraz mechanizm umożliwiający przesiewanie materiału przez sita. Ponadto maszyny do czyszczenia ziarna zbóż wywiewają lekkie elementy z ziaren (plewy, plewki, małe nasionka) wykorzystując ich mniejszy ciężar. Wialnie – bo tak maszyny są nazywane – pobierają energię elektryczną, aby poruszać sitami oraz wywiewać plewy. Przesiany materiał siewny należy na bieżąco od maszyny odbierać, osobno gromadzić czyste zboże do zasiewu i osobno wywiane odpady. Jest to odpad naturalny, więc bez ogródek można zakopać go na podwórzu. Czysty materiał siewny daje wysoki plon, od którego przecież tak bardzo zależy zysk rolnika. Oprócz jakości ziarna wpływ na zysk ma także nawodnienie, nawożenie, rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz zbiór w odpowiednich warunkach oraz późniejsze przechowywanie w suchym i ciemnym miejscu – a więc zmiennych jest bardzo wiele.

Wialnie wydają podczas pracy spory hałas, jednak ich zalety stanowczo przeważają nad wadami. Nie wyobrażamy sobie wykonania podobnej pracy ręcznie – byłaby ona żmudna niczym praca Kopciuszka przy oddzielaniu ziarenek maku z popiołu. Te maszyny można śmiało wyposażyć w konstrukcję zsypu, który doprowadzi przesiane zboże do siewu prosto do siewnika.