Jaki typ zawiesia wybrać?

Zawiesia są nieodłącznym wyposażeniem w transporcie i przeładunku. Służą do zabezpieczenia ładunku podczas przenoszenia bądź przewożenia. Używa się do tego jednak różnych materiałów i typów, a każdy z nich ma inne właściwości, wady i zalety. Dlatego wybór zawiesia jest przede wszystkim uzależniony od tego, gdzie i do czego będziemy go używać.

Najpopularniejsze typy zawiesi

zawiesia pasoweDo najczęściej spotykanych zalicza się zawiesia pasowe, łańcuchowe i linowe. Zawiesia wykonane ze stali (łańcuchowe i linowe) charakteryzują się największą wytrzymałością. Najmniejszą zaś pasowe, wykonane z tworzyw sztucznych. W każdym typie stosuje się materiał o różnej grubości i splocie, co wpływa na ich wytrzymałość. Nie można też powiedzieć, że zawiesia pasowe są mało wytrzymałe. Tak naprawdę i one mogą służyć do przenoszenia ładunków ważących wiele ton, jednak w ich przypadku szczególnie duże znaczenie ma jakość materiału, grubość i rodzaj splotu. Producenci oznaczają siłę zawiesi pasowych kolorem, zatem już na pierwszy rzut oka można ocenić, z jak mocnymi pasami mamy do czynienia. W środowisku narażonym na wysokie temperatury również najlepsze okażą się wyroby ze stali. Pasy będą lepsze zaś w przypadku, gdy materiał jest narażony na zarysowania. Miękkie zawiesia pasowe nie wyrządzą mu szkody. Za to w przypadku przedmiotów z ostrymi krawędziami najlepszym wyborem są zawiesia łańcuchowe, ponieważ linowe i pasowe są podatne na przetarcia. Duże znaczenie podczas montowania zawiesi na ładunku ma równomierność obciążenia, jakim będą podlegać. Jeśli ładunek jest bardzo ciężki trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaj zawiesia wybieramy według cech ładunku. Pasy wykonane z materiałów sztucznych są najtańsze, ale też najszybciej się zużywają. Są jednak wygodne i uniwersalne, dlatego stosuje się je najczęściej. Zawiesia łańcuchowe sprawdzą się najlepiej w przypadku ładunków o nierównej konstrukcji, posiadającymi ostre krawędzie.