Karnisz nieodłącznym elementem aranżacji okiennej

 

Karnisz jest tym elementem w oknie, do którego mocuje się zasłony oraz firany, a nawet rolety rzymskie. Karnisz musi być idealnie dopasowany do charakteru odpowiedniego wnętrza, ale także do rozmiarów okien i dekoracji. Karnisze różnią się od siebie długością oraz kolorem, a także sposobem montażu. Mogą różnić się również mocowaniem określonej ilości towaru.

Jakie są rodzaje karniszy?

karnisze podwójneNa polskim rynku będziemy mogli spotkać najpopularniejsze karnisze metalowe, które dają nam wiele możliwości aranżacji, ale również znajdziemy karnisze linkowe, które przeznaczone są głównie do bardzo lekkich tkanin. Możemy również spotkać karnisze drewniane, ale najczęściej stosujemy je tylko i wyłącznie we wnętrzach rustykalnych. Dobrym rozwiązaniem są również karnisze podwójne, a także szyny sufitowe oraz mini karnisze, które służą do mocowania zazdrostek. Kiedy określimy odpowiedni karnisz, który potrzebujemy to następnie musimy dokładnie zastanowić się nad jego długością. Warto pamiętać, aby długość karnisza była dłuższa niż szerokość okna o około 30 cm. Bardzo ważne jest to, aby karnisz był tak dopasowany aby słona lub firanka nie opierała się o parapet lub grzejnik. Możemy również wybrać karnisz pod względem koloru i najlepiej jest dopasować karnisz do żyrandoli, a także okuć przy meblach. Warto jest zadbać o jednolitość kolorystyczną, ponieważ w ten sposób uzyskamy najlepszy efekt dekoracyjny naszego wnętrza z karniszami. Możemy znaleźć karnisze w odcieniach złotego antyku lub chromu matowego, a nawet satyny.

Zazwyczaj możemy powiesić zasłony lub firanki do karnisza, który został wyposażony w standardowy kółka z żabkami. Czasami jednak nie zawsze takie elementy jak karnisze są potrzebne, ponieważ wiele zasłon oraz firan posiada własne systemy do mocowania.