Matryca dyskowa o wysokiej pojemności

Firmowa sieć informatyczna działała na nieco innych zasadach niż standardowy system operacyjny, i zajmowała o wiele więcej miejsca. Na tyle więcej, iż wymagała ona zastosowania ponad dziesięciu dysków twardych o największych możliwych pojemnościach, by móc pomieścić wszystkie programy i infrastrukturę sieciową, pozostawiając wolne miejsca na usprawnienia.

Matryca dyskowa do obsługi sieci firmowej

macierz dyskowaZastosowanie pojedynczych dysków twardych zawsze wiązało się z ryzykiem utraty zapisanych danych w przypadku uszkodzenia lub zużycia jednego z pracujących dysków. Co więcej, mogło to doprowadzić do awarii całej sieci, jeśli dysk obsługiwał podstawowy program operacyjny. By zapobiec takim sytuacjom, a jednocześnie zwiększyć żywotność i wydajność dysków, została przez nas stworzona macierz dyskowa, zawierająca wszystkie nośniki danych, jakie obsługiwały sieć firmową. Tak połączone dyski były widziane przez system operacyjny jako jedno duże urządzenie masowej pamięci. Zapisane dane były fragmentowane w taki sposób, by mogły być przechowywane na każdym dysku, a jednocześnie podczas zapisu była tworzona automatyczna kopia zapasowa. Nawet w wypadku uszkodzenia jednego lub więcej dysków, nie było obawy o utratę danych, gdyż były one cały czas dostępne, a zmniejszała się jedynie pojemność całej matrycy. Było to również rozwiązanie bardzo wydłużające żywotność urządzeń, które były uruchamiane wedle potrzeby, gdy któryś program wymagał użycia większych zasobów systemowych.

Pozostałe dyski były utrzymywane w trybie uśpienia, by nie zużywać niepotrzebnie energii i nie nadwyrężać zbytnio komponentów. Dzięki takim rozwiązaniom, struktura sieci była bezpieczna i działała szybko, a dostęp do programów i zapisanych danych był łatwy i nie sprawiał problemów.