Miejsca do jazdy konnej

Każdy początkujący jeździec konny wie, że, zgodnie ze starym powiedzeniem, trening czyni mistrza. Jednak, aby z sukcesami nabywać nowych umiejętności w jeździectwie, trzeba mieć dobre miejsce do trenowania. Jest to możliwe w różnego rodzaju stadninach czy ośrodkach treningowych, które dysponują odpowiednim do tego miejscem. 

Zalety krytych i otwartych ujeżdżalni jeździeckich

ujeżdżalnieKażda stadnina, w której można trenować jazdę konną, powinna posiadać do tego odpowiednio przystosowane miejsce, zwane ujeżdżalnią. Najczęściej spotyka się ujeżdżalnie otwarte, czyli odkryte. Ich wybudowanie nie jest tak kosztowne, jak w przypadku zadaszonej ujeżdżalni. Wystarczy ogrodzić odpowiednio duży kawałek terenu i w środku zadbać o dobre podłoże do jazdy, najczęściej jest nim piasek. Taka ujeżdżalnia jest świetna przy dobrej pogodzie, pozwala na aktywność i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Jednak jeśli pogoda nie dopisuje, możemy natrafić na niesprzyjające jeździe warunki, na przykład silny wiat, deszcz czy śnieg. Nie wszyscy są zwolennikami jazdy w niskiej temperaturze czy w deszczu. Kryte ujeżdżalnie są pod tym względem dużo lepsze, gdyż chronią jeźdźców i konie przed czynnikami zewnętrznymi. Posiadają ściany oraz dach, które skutecznie zatrzymują podmuchy wiatru, śnieg czy mróz. Oprócz tego, nie różnią się od ujeżdżalni otwartych. Podłożem także jest tam piasek, na którym odbywają się lekcje jazdy konnej. Na ujeżdżalniach można trenować ujeżdżenie koni, ale też skoki przez przeszkody, które powinny być na jej wyposażeniu. 

Ujeżdżalnie to miejsca, na których odbywają się nie tylko lekcje jazdy konnej. Można tam również przeprowadzać zawody, na przykład w ujeżdżeniu koni. Większość stadnin posiada jeden rodzaj ujeżdżalni, jednak jeśli chcemy korzystać z zalet obu z nich, warto znaleźć miejsce, gdzie dostępna jest ujeżdżalnia kryta i otwarta.