Mukowiscydoza dziedziczona genetycznie

Lista chorób występujących na całym świecie jest bardzo długa, a do tego stale dochodzą do niej nowe, zupełnie nieznane przypadki. Spora ich część doczekała się skutecznego lekarstwa, ale jednak jest mnóstwo chorób genetycznych, których nie potrafimy wyleczyć.

Jakie są główne objawy mukowiscydozy?

choroba mukowiscydoza co to jestLudzkość od wieków jest co jakiś  czas dziesiątkowana przez różne choroby wywołane przez bakterie lub wirusy. W obecnych czasach z wieloma z nich potrafimy już skutecznie walczyć, ale ciągle pozostają tysiące chorób, których nie znamy, bądź za mało znamy, aby je wyeliminować. Na wiele chorób mamy już szczepionkę, jednak na te, które mają podłoże genetyczne już nie. Jedną z bardziej popularnych chorób jest mukowiscydoza, która występuje u ludzi z mutacją w obrębie genu CFTR. Choć naukowcy już to wiedzą, to ciągle nie mogą nic z tym zrobić, aby jej zapobiec. Jeżeli interesuje nas choroba mukowiscydoza co to jest na pewno się dowiemy z artykułów medycznych w internecie. Wiadomo jakie są jej przyczyny, objawy, skutki i opracowany schemat leczenia. Jednaj nadal nie ma sposobu na wyleczenie z niej. Co najważniejsze, mukowiscydoza jest dość często wcześnie diagnozowana, przez co możliwe jest szybkie zastosowanie odpowiedniej terapii leczniczej. Pierwsze objawy pojawiają się już w pierwszych dniach życia, dlatego też wiele dzieci przechodzi badania już w czasie pobytu w szpitalu. Symptomy choroby są dość różnorodne, ale dla specjalisty ich rozpoznanie nie powinno stanowić problemu, tym bardziej, że jest ich wiele.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jakość życia osób z mukowiscydoza była bardzo niska, tak samo jak przeżywalność. Dziś jest znacznie lepiej, choć ciągle nie ma skutecznego leku, który usunie wszystkie objawy choroby i pozwoli normalnie żyć.