Pomiar siły w urządzeniach i maszynach

Maszyny, które generują pewnego rodzaju siłę, w celu wykonania swojej pracy powinny być od czasu do czasu kontrolowane, w zakresie poprawności generowania takiej siły. Wiadomo, że każda maszyna po czasie się zużywa, co wpływa bardzo mocno nie tylko na poszczególne elementy, ale także na sposób jej działania. Nie zawsze jest w tanie osiągnąć wtedy to co zakładał konstruktor.

Wykorzystanie najlepszych siłomierzy do pomiarów siły

najlepsze siłomierzeTo czy jakiś siłownik pracuje prawidłowo, albo czy pompa generuje odpowiednią siłę nośną, trzeba zweryfikować w specjalnych zakładach, które zajmują się pomiarami. Za pomocą odpowiednich przyrządów dokonuje się pomiaru siły, jaką generuje układ hydrauliczny danej maszyny, a następnie przymierza się ją do tego co zakładał producent. Zazwyczaj okazuje się, że już po kilku latach eksploatacji, ta siła jest niewystarczająca, dlatego też trzeba wykonać jakąś interwencje w celu poprawienia sytuacji. Do pomiaru siły wykorzystuje się najlepsze siłomierze dostępne na rynku. Stawia się tutaj na precyzję działania tych przyrządów, których pomiarom powinniśmy ufać. Najlepiej jeśli są to narzędzia wzorcowane, czyli takie, które uzyskały świadectwo wzorcowania potwierdzające to, że ich pomiary są prawidłowe i mieszczą się w granicach przyjętych błędów pomiarowych. Dzięki pomiarom za pomocą takich urządzeń serwis jest w stanie z dużą dozą dokładności stwierdzić, czy dane urządzenie działa prawidłowo, czy też nie.

Odpowiednia diagnoza pchnie serwis w kierunku interwencji. Jeśli okaże się, że jakiś siłownik nie działa prawidłowo, czyli wytwarza zbyt duża siłę lub zbyt małą, to oznacza, że coś jest w układzie hydraulicznym nie tak. Najczęściej do wymiany są wtedy niektóre elementy, które można także spróbować poddać regeneracji, jeśli nie są zbyt zużyte.