Pompa wody i jej zastosowanie

Urządzenia pompujące wodę są niezbędne w większości gospodarstw domowych, jak i w przemyśle. Czerpiąc wodę z własnego ujęcia, niezbędna jest do tego solidna pompa, którą dopasowujemy do zapotrzebowania. Urządzenie to przyda się także w wielu innych sytuacjach, kiedy potrzebne jest szybkie przepompowanie lub wypompowanie wody.

Pompa wody w domu i w ogrodzie

niezawodne pompki wodyPodłączenie instalacji wodnej do wodociągów to najwygodniejsza opcja na zaopatrzenie domu w dostęp do wody. Jednak takie rozwiązanie nie wszędzie jest możliwe. W przypadku, kiedy wodę mamy zamiar czerpać z innego źródła, konieczny będzie zakup pompy, która odpowiedzialna będzie za dostarczenie i rozprowadzenie wody w domu, oraz pozwoli utrzymać odpowiednie ciśnienie w instalacji. W takim celu należy zaopatrzyć się w system hydroforowy, zbudowany z pompy zintegrowanej ze zbiornikiem przeponowym. Pompa ta ma możliwość podniesienia słupa wody z głębokości 7-8 metrów, dlatego tak ważne jest dopasowanie urządzenia do głębokości studni. Jeśli natomiast do czynienia mamy ze studnią głębinową, konieczny będzie zakup pompy głębinowej, która pracuje na głębokościach sięgających nawet 100 metrów. Pamiętajmy jednak, że ta inwestycja jest nawet kilka razy droższa. Niezawodne pompki wody znajdują również zastosowanie w wielu innych sytuacjach. Wodę czerpać możemy także ze stawu, rzeki, czy płytkiej studni kopanej, gdzie w zupełności wystarczy nam pompa nawierzchniowa. Nie trzeba jej zanurzać, jest niewielka i niedroga, a jej wydajność to około 50 litrów na minutę. Ten rodzaj pomp wykorzystywany jest najczęściej w pracach ogrodowych. Niezawodne pompki wody to także urządzenia zatapialne, które pracują w pełnym zanurzeniu. Za pomocą takiego sprzętu szybko i sprawnie wypompujemy wodę z zalanej piwnicy lub opróżnimy basen.

Pompy do wody wykorzystywane są także do pracy w oczkach wodnych, w których konieczne jest stałe filtrowanie wody. Ten rodzaj urządzenia jest prosty i wytrzymały, a przy tym niedrogi w eksploatacji. Zapewnia ciągły ruch wody i umożliwia pracę filtrów, co jest niezbędne do utrzymania oczka wodnego w należytej czystości.