Przydomowe zbiorniki na szambo

Każda prywatna posesja, która nie posiada podłączenia do systemu kanalizacyjnego, powinna zostać zaopatrzona w specjalny, właściwie zabezpieczony zbiornik na ścieki. Przed wyborem rezerwuaru należy szczegółowo zapoznać się z jego parametrami i dostosować go do wielkości działki oraz rodzaju podłoża.

Aktualne ceny zbiorników na ścieki

szamba betonowe - aktualny cennikObecnie betonowe, bezodpływowe zbiorniki na nieczystości stanowią najchętniej wybierane rodzaje szamb. Ich zaletą jest trwałość oraz duży ciężar, który zapobiega wypychaniu rezerwuaru przez napór wód gruntowych. Zbiorniki są dostępne w kilku wariantach. Bez problemu można znaleźć takie, które umieścimy na małej działce lub na terenie podmokłym. Jeśli chodzi o wysokiej jakości szamba betonowe – aktualny cennik jest właśnie uzależniony od ich rodzaju. Do najtańszych należą niewielkie zbiorniki jednokomorowe, przeznaczone na małą ilość nieczystości, np. przy domkach letniskowych. Ich koszt wynosi nieco ponad 1000 zł. Przy czym pełny zestaw zawiera szambo, płytę wierzchnią, kominek oraz pokrywę betonową. Im większe szamba betonowe, tym wyższa cena: jednokomorowe nawet do 2500 zł, dwukomorowe, które służą dodatkowo jako przydomowa bio-oczyszczalnia mogą osiągać ceny do 3000 zł. Koszt zbiorników łączonych w pionie, wykorzystywanych w różnego rodzaju działalności przetwórczej lub w gospodarstwach rolnych, zaczyna się w okolicach 4000 zł.

Wielkość oraz rodzaj szamba betonowego musi być właściwie dobrany pod względem ilości produkowanych nieczystości. Niewielkie zbiorniki mają pojemność 5 lub 6 m3, są również dostępne szamba 10-o oraz 12-ometrowe. Każdy z tych rodzajów można łączyć w pionie lub poziomie, tym samym uzyskując zwielokrotnione pojemności, nawet do 24 m3. Dodatkowo można oddzielnie zakupić akcesoria do szamb, np.: żeliwne pokrywy lub kominki.