Rewelacyjne płyty fasadowe

Budowa elewacji wentylowanych opiera się na gotowych płytach wytwarzanych z różnych surowców. Są to produkty najwyższej jakości zapewniające najwyższą odporność i estetykę. Dla zwolenników paneli wytwarzanych na bazie naturalnych surowców dobrym wyborem będzie sięgnięcie po płyty włókno cementowe.

Zasady budowy elewacji z płyt włókno cementowych

montaż płyt włókno cementowychDo budowy bardzo estetycznych elewacji wentylowanych bardzo często używa się płyt włókno cementowych, które występują jako małe płytki przypominające naturalny gont oraz jako wielkogabarytowe płyty imitujące panele kamienne lub wytwarzane z betonu architektonicznego. Niezależnie od wielkości wszystkie panele włókno cementowe wytwarza się z cementu portlandzkiego z domieszkami włókien celulozowych lub włókien poliakoholu winylowego. Ten estetyczny materiał budowlany jest bardzo odporny na działanie agresywnych warunków atmosferycznych, biologicznych i chemicznych oraz na uszkodzenia mechaniczne i ogień. Bardzo istotny dla jakości fasady jest właściwy montaż płyt włókno cementowych, który należy powierzyć jedynie doświadczonym ekipom. Przed przystąpieniem do montażu płyt włókno cementowych należy przygotować ruszt stalowy, aluminiowy lub drewniany zaopatrzony w ocieplenie ułożone metodą lekko suchą. Małe płytki można montować do rusztu obok siebie lub na zakładkę. Należy pamiętać by pozostawić w nich otwory pozwalające na odparowanie wilgoci. W przypadku płyt wielkoformatowych montuje się je do rusztu z zachowaniem odstępów dylatacyjnych umożliwiających na rozprzężenia. Zwykle montaż odbywa się za pomocą niewidocznych systemów montażowych.

Z całą pewnością wybór płyt włókno cementowych przyniesie wiele korzyści ze względu na naturalne pochodzenie wszystkich surowców tworzących bardzo solidne fasady odporne na wiele czynników. Wszystkie informacje dotyczące płyt tego rodzaju znajdziemy na stronach producentów.