Rodzaje systemów wentylacyjnych stosowanych w budynkach

Wentylowanie pomieszczeń jest bardzo ważne w budynkach firm, instytucji, ale również w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych. Wentylacja powinna być dobrze zaprojektowana, by spełniała swoje zadania. Warto wiedzieć, jakie są główne rodzaje wentylacje i czym się charakteryzują.

Typy wentylacji: naturalna, mechaniczna, hybrydowa i inne

wentylacja WarszawaPierwszym rodzajem jest wentylacja naturalna. Jest to zdecydowanie najprostszy system wymiany powietrza w domu. W polskich mieszkaniach taka wentylacja jest zdecydowanie najbardziej popularna. Wentylacja naturalna wykorzystuje po prostu fizyczne prawo grawitacji, a więc proces, który zachodzi w naturze. Jest też wentylacja mechaniczna, która nazywana jest także wentylacją wymuszoną. Tu korzysta się z urządzeń wentylacyjnych, które są napędzane przy pomocy silnika elektrycznego. Taka wentylacja Warszawa pozwala na kontrolę i sterowanie nią. Wentylacja mechaniczna charakteryzuje się większą skutecznością w porównaniu z wentylacją naturalną, ale mimo wszystko jest wybierana rzadziej przez polskich inwestorów. Istnieje także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to wentylacja, do której dołączone zostało specjalne urządzenie, jakim jest rekuperator. Rekuperator ma za zadanie odzyskiwać ciepło, które pochodzi z powietrza wywiewanego z domu. Takie urządzenia są droższe, ale za to są ekologiczne i ekonomiczne. Trzeba też wspomnieć o tym, że domownicy cieszą się większym komfortem, jeśli w domu znajduje się wentylacja z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mieszająca zwana jest wentylacją strumieniową i polega na mieszaniu czystego powietrza z zewnątrz z bardziej zanieczyszczonym powietrzem wewnątrz budynku. Kolejnym rodzajem wentylacji jest wentylacja hybrydowa. Tu korzysta się z rozwiązań, które łączą ze sobą wentylację naturalną i wentylację mechaniczną.