Solidne drzwiczki do pieców

Ogień może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla różnych rzeczy, które na co dzień wykorzystujemy i posiadamy w naszych domach. Koniecznie musimy zatem wykorzystywać rozwiązania, które umożliwiają nam łatwe kontrolowanie tego żywiołu. W drzwiczkach do pieca może być jednak wiele ważnych elementów. Wykorzystywanie ich jest jednak z reguły banalnie proste.

Budowa drzwiczek do pieca kaflowego

drzwiczki do pieca kaflowegoPod paleniskiem w takim piecu kaflowym musi znajdować się dodatkowa komora po to, żeby popiół mnie stanowił problemu i mógł grawitacyjnie opadać. Również tam mogą gromadzić się niewielkie fragmenty rozgrzanego do wysokich temperatur żaru i dlatego takie drzwiczki powinny składać się z kilku elementów, aby to wszystko dobrze zabezpieczyć. Drzwiczki do pieca kaflowego wykonywane są najczęściej z żeliwa, ponieważ jest to materiał zachowujący dobre parametry nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach, które mogą tam panować. Górne drzwiczki umożliwiające uzyskanie dostępu do komory spalania są z reguły większe, ale to oczywiste. Dolny natomiast wykonano tak, aby popielnik można było bez problemu regulaminie opróżniać. Drzwiczki mogą mieć także wpływ na intensywność procesu spalania odbywającego się we wnętrzu takiego pieca, ponieważ możemy je szczelnie zamknąć, znacząco ograniczając wtedy dopływ powietrza do paleniska, a to jest ważne.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie tutaj element umożliwiający nam zakręcenie takich drzwiczek. Warto to zrobić, wtedy gdy w palenisku ani popielniku nie ma już żaru. Temperatura w takim piecu będzie się wtedy utrzymywała przez wiele długich godzin, bo powstał tak, aby mógł kumulować ciepło. Dzięki drzewiczkom piece kaflowe są bezpieczne pomimo pozornie prostej konstrukcji. Coś takiego ma więcej ważnych zalet.