Szczegółowa wycena domu w budowie

Nieruchomości, które są dopiero na etapie budowy, bardzo często są sprzedawane ze względu na brak funduszy czy różne prywatne sytuacje. Wtedy konieczna jest ich szczegółowa wycena, dzięki której kupujący będzie mógł na przykład uzyskać kredyt na sfinansowanie transakcji. Ważne, aby zatrudnić certyfikowanego rzeczoznawcę.

Po co wyceniać dom w budowie?

wycena domów w budowieSytuacji, w których konieczne jest wykonanie tego rodzaju wyceny jest naprawdę sporo. Od wspomnianej już wcześniej sprzedaży stawianego budynku, po chęć wzięcia dodatkowego kredytu, aby dokończyć budowę, a sama nieruchomość miałaby stanowić hipotekę. Jeśli wybieramy z kolei sprzedaż prywatną, wtedy okazania wyceny przygotowanej przez profesjonalistę z pewnością wzbudzi zaufanie potencjalnego klienta i nie będzie chciał zbyt mocno zaniżać realnej kwoty. Wycena domów w budowie powinna zostać sporządzona zgodnie z określonymi wymaganiami. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby zlecić jej wykonanie specjalistom z odpowiednimi certyfikatami, w przeciwnym razie uzyskana wycena nie ma żadnej wartości prawnej. Kiedy jeszcze przyda się taki dokument? W razie gdy dziedziczymy budynek i konieczna jest ocena wartości dla kwestii urzędowych, a mówiąc dokładniej opłacenia stosownego podatku od darowizn i spadków. Wtedy urzędy czy też sądy wymagają wyceny rzeczoznawcy – tylko taki dokument będzie przez nich akceptowany.

Najlepiej poszukać biuro rzeczoznawcy, zlokalizowane w regionie wybudowanego domu, ponieważ będzie on doskonale zaznajomiony z lokalnym rynkiem nieruchomości i sama wycena będzie sporządzona bardzo dokładnie oraz w krótkim czasie. Koszt tego rodzaju usługi jest bardzo różny i zależy od rodzaju, wielkości budynku a nawet celu sporządzania wyceny. Jednak już na etapie konsultacji klient poznaje cenę.