Terapia farmakologiczna i psychoterapia w leczeniu uzależnień

 

Uzależnienie może dotknąć każdego. Duży problem pojawia się wtedy, kiedy uzależnienie odbiera rodzinę, pracę, pieniądze. To już ostateczna szansa na zerwanie z nałogiem i udanie się do ośrodka leczenia uzależnień. Zazwyczaj to rodziny osób uzależnionych zadają pytania dotyczące możliwości przymusowego leczenia.

Leczenie uzależnień – alkoholizmu, narkomanii i lekomanii

ośrodek leczenia uzależnieńTakie leczenie jest możliwe tylko wtedy, kiedy sąd wyda nakaz przymusowego leczenia. W przeciwnym razie osoba uzależniona sama musi podpisać zgodę na takie leczenie. W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków psychotropowych najpierw kieruje się pacjenta na tzw. detoks. Są to zazwyczaj 2 pierwsze tygodnie leczenia na oddziale zamkniętym, bez wychodzenia na zewnątrz. Pierwszy miesiąc zawsze jest najtrudniejszy, dlatego wtedy często wspomaga się osoby uzależnione środkami uspokajającymi tj. benzodiazepiny (diazepam, alprazolam, bromazepam i inne). Tak działa praktycznie każdy ośrodek leczenia uzależnień – dopiero później pacjenci trafiają na inny oddział, z którego można już wychodzić na zewnątrz.. Wtedy zaczyna się też okres psychoterapii. Terapie organizowane są każdego dnia. Są to nie tylko terapie grupowe, ale również indywidualne. Z osobami uzależnionymi pracują psychologowie, psychoterapeuci i lekarze psychiatrzy.

Ważny jest też sport – w ośrodkach leczenia uzależnień znajdują się zazwyczaj boiska, stoły pingpongowe, bilardowe, piłkarzyki i inne. Wszystko po to, by zapełnić czas wolny pacjentów. Poza tym pacjenci mają swoje dyżury – codziennie każdy robi coś innego. Dyżury dotyczą wydawania posiłków, sprzątania i innych czynności. Pacjenci muszą zachowywać czystość. Są też od czasu do czasu sprawdzani np. na obecność alkoholu we krwi. Pobyt w ośrodku może trwać od kilku miesięcy do roku.