Terapia systemowa Hellingera

Gdy w naszej rodzinie zaczęły narastać konflikty zaczęłam szukać pomocy na różnego rodzaju sesjach terapeutycznych. Niestety nie dawało to pożądanych rezultatów. Gdy zdesperowana zwierzyłam się znajomej ze swoich problemów poradziła mi uczestnictwo w nietypowej sesji terapeutycznej.

Nowoczesna terapia systemowa

ustawienia systemowe hellingeraGdy zaczęła opowiadać mi o swoich dawnych problemach nie wierzyłam własnym uszom. Myślałam że w jej rodzinie relacje między małżonkami bardzo dobrze się układają. Wyznała mi jednak że wraz z mężem zastanawiali się nad rozwodem, bo w separacji byli już od dawna. Jednak ona poprosiła męża o to by jeszcze raz spróbowali stawić czoła problemom jakie ich od siebie odsuwały. Znalazła w internecie artykuł o metodzie ustawień systemowych. Jest to nowa terapia która praktykowana jest od około dwóch dekad. Metoda choć krytykowana przez wiele środowisk zyskuje coraz większą popularność wśród osób szukających specjalistycznej pomocy. Ustawienia systemowe hellingera bazują na odkryciu nieznanych dotąd prawidłowości, które występują w życiu osoby poddającej się terapii. Specyfiką ustawień systemowych są dwa elementy terapii. Zjawisko reprezentacji oraz drugi element który mówi o tym że w życiu człowieka oprócz osób żyjących liczą się też osoby już nieżyjące. Celem tej metody jest ujawnienie hierarchii i reguł jakie panują w systemie rodzinnym. Terapeuci uważają że źródłem konfliktów jest nieświadomość panujących reguł które trzeba zmienić. Podstawowym problematycznym czynnikiem jest uwikłanie. Uwikłanie określane jest jako nieświadome podjęcie losu starszego członka rodziny i życie według tego wzorca. Uwikłana osoba powiela postawy innego często nieżyjącego już członka rodziny. Dokonuje tych samych wyborów, wchodzi w te same schematy relacji. Znajoma poleciła mi abym spróbowała szukać tam pomocy. Zaryzykowałam i zapisałam nas na terapię.

Jestem bardzo zadowolona z sesji jaką wspólnie z mężem przeszliśmy. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o sobie oraz poznaliśmy źródło naszych problemów. Czeka nas jeszcze kilka sesji które mają uporządkować nasze relacje. Ale już w tej chwili jest znacznie lepiej.