Udało mi się samodzielnie założyć gewerbe

Jako fryzjerka pracuję już od kilkunastu lat. Ostatnio kilka moich znajomych z pracy wyjechało do Niemiec, żeby tam kontynuować swoją karierę zawodową. Od jednej z przyjaciółek dowiedziałam się, że aby jak najwięcej zarobić należy założyć w Niemczech własną działalność gospodarczą, czyli gewerbe. Zainteresowałam się tym tematem i poprosiłam przyjaciółkę o przekazanie mi więcej informacji na ten temat.

Założyłam gewerbe w Niemczech

gewerbe - jak założyć samodzielnieZapytałam się jej, jak działa taka gewerbe – jak założyć samodzielnie taką działalność, to interesowało mnie najbardziej. Okazało się, że same formalności urzędowe, są bardzo proste do przeprowadzenia. Wystarczy mieć adres zameldowania w Niemczech lub podać inny adres pod którym będzie pełniona działalność (jest to również adres do korespondencji), a także pobrać z Niemieckiego Urzędu Skarbowego dokument o tym, że nie zalega się z płatnością jakichkolwiek podatków w tym kraju. Następnie należy złożyć do urzędu do spraw gospodarczych specjalny wniosek o założenie gewerbe. Jest on obarczony niewielką opłatą skarbową. Jednakże warto mieć na uwadze, że działalność można rozpocząć jeszcze tego samego dnia, kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Procedura zakładania takiej działalności jest więc bardzo prosta. Zachęcona takimi wysokimi zarobkami, które można było tam uzyskać, a także prostą procedurą założenia gewerbe, zdecydowałam się porzucić życie w obecnym kraju.

Wyjechałam do Niemiec, gdzie już po kilku miesiącach pracy na etacie, zdecydowałam się założyć własną działalność. Faktycznie, tak jak przekonywała mnie przyjaciółka, założenie gewerbe jest bardzo proste, a w urzędach można liczyć na pomoc kompetentnych urzędników. Nawet dla obcokrajowców formalności są bardzo proste i szybkie do załatwienia.