Wilgotność i temperatura występujące w saunie parowej

 

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się różnego rodzaju sauny. Wśród nich można znaleźć m.in. saunę parową. Inna nazwą tej sauny jest łaźnia rzymska. Jak sama nazwa wskazuje, w takiej saunie unosi się naprawdę dużo pary. Wilgotność wynosi tutaj nawet 100%.

Wpływ sauny parowej na skórę i układ oddechowy

sauny parowe domoweJeśli chodzi o temperaturę w łaźni rzymskiej, to należy nastawić się na kilkadziesiąt stopni Celsjusza – głównie między 40 a 50 stopni. Jest to wysoka temperatura, ale istnieją sauny z jeszcze wyższą temperaturą sięgającą nawet do 80 stopni. Ze względu na warunki, jakie panują w saunie parowej, nie należy korzystać z niej dłużej niż przez 30 minut. Pobyt w saunie parowej nazywany jest kąpielą. Nie można też korzystać z sauny parowej częściej niż 3 razy w tygodniu. Teraz wcale nie trzeba chodzić do SPA czy na basen, by móc skorzystać z takiej sauny. Saunę parową można mieć nawet we własnym domu! Takie sauny parowe domowe montowane są w wielu domach, a nawet w mieszkaniach. Dzięki temu można korzystać z sauny o dowolnej porze, kiedy tylko najdzie na to ochota. Oczywiście nie można mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z sauny parowej. Niektóre osoby po prostu nie powinny tego robić – zwłaszcza seniorzy, którzy cierpią na choroby układu krążenia. Przebywanie przez kilkadziesiąt minut w takiej temperaturze nie jest dla nich wskazane. Sauna przynosi wiele różnych korzyści. Wilgotność w pomieszczeniu jest duża, a to sprawia, że skóra zostaje zrewitalizowana, nawodniona.

Już po kilku wizytach w saunie można zauważyć, że skóra wygląda inaczej. Dochodzi też do nawilżenia dróg oddechowych, dlatego z sauny powinny korzystać osoby, które mają astmę i inne problemy związane z układem oddechowym. Po kąpieli w saunie należy schłodzić organizm i unikać aktywności fizycznej.