Współczesne technologie w piekarnictwie

We współczesnym piekarnictwie stosuje się nowoczesne technologie zwiększające bezpieczeństwo, wydajność oraz komfort podczas produkcji chleba. Najnowsze urządzenia piekarnicze są chętnie wykorzystywane, zakupowane oraz wdrażane przez piekarzy. Jedną z tych technologi są na przykład linie do produkcji chleba.

Linie do produkcji chleba w piekarnictwie

linia do chlebaProces przygotowania pieczywa jest wbrew powszechnej opinii bardzo skomplikowany. Najpierw trzeba urobić odpowiednią masę, następnie uformować wyroby i upiec je w piecu piekarniczym. Masę urabia się w mieszarkach, piecze się w piecach, natomiast formowanie ciasta wykonuje się ręcznie, tutaj jednak na rynku jest dostępne urządzenie które w znaczny sposób automatyzuje tą pracę. Tym urządzeniem jest linia do chleba, która jest automatem formującym gotową masę ciastową w półprodukty przygotowane do wypieku. Linia do produkcji chleba jest urządzeniem w pełni autonomiczny od momentu podania na podajnik masy ciastowej. Urządzenia dzięki formom dostosowanym do założonego rodzaju wypieku i pełnemu osprzętowi w postaci zaworów i taśmociągów, bądź taśm rolkowych wykonuje cały proces formowania za nas. Na wyjściu zostaje tylko odebranie gotowego uformowanego wyrobu, który znajduje się na gotowych blachach, które można składać bezpośrednio do pieca. Większego ułatwienia trudno sobie wyobrazić, stad mistrzowie piekarnictwa bardzo cenią sobie te urządzenia. Linie posiadają opcje programowania rodzaju pieczywa, a także dodatków do niego. Można na przykład ustawić aby na chleb była nakladana posypka z maku lub dodatkowa warstwa mąki.

Nowoczesne urządzenia produkcyjne takie jak linie do chleba ułatwiają pracę w zawodzie piekarza, a przedsiebiorcom będącym właścicielami piekarni zapewniają zwiększenie wydajności i sprawiają, że produkty są bardziej jednorodne. Nowoczesne technologie to przyszłość w wielu dziedzinach. Ciekawe co przyniesie nam najbliższa przyszłość?