Wyciągarki offroadowe do pojazdów terenowych

Niemal wszystkie samochody, które fabrycznie przeznaczone są do jazdy po offroadzie wyposażone są w wyciągarki, zazwyczaj umieszczone na przedzie pojazdu. Są one bowiem przydatne w wielu sytuacjach, zarówno do wyjazdu z głębokiego rowu jak i wyciągania innych samochodów z takowego, a nawet do pokonywania najtrudniejszych odcinków drogi.

Wyciągarka do samochodów terenowych

wyciągarka off roadKierowcy samochodów przystosowanych do jazdy po offroadzie, aczkolwiek nie będących od początku przeznaczonymi do takiej jazdy, bardzo często wyposażają się w wyciągarki, gdyż częściej niż rzadziej okazuje się, iż mogą one pomóc w trudnej sytuacji na drodze, gdzie ich brak mógłby całkowicie unieruchomić pojazd i uniemożliwić dalszą jazdę. Najczęściej stosowana wyciągarka off road jest bardzo kompaktowym urządzeniem, montowanym najczęściej na przednim zderzaku pojazdu, lub też przedniej części ramy czy orurowania, jeśli samochód takowe posiada. Mimo rozmiarów, większość wyciągarek przeznaczonych do montażu na samochodach terenowych posiada zdecydowanie dużą moc i udźwig, sięgający niejednokrotnie dziesięciu ton. Jest to w zupełności wystarczające do większości zastosowań, do jakich służą wyciągarki, a w połączeniu z mocnym silnikiem samochodu pozwala na wydostanie się z dowolnego trudnego terenu, lub wyciągnięcie innego samochodu z takowego.

Wyciągarki zasilane są silnikiem elektrycznym, czerpiącym zasilanie z silnika samochodu, więc ich użycie w oczywisty sposób zwiększa zużycie paliwa, choć nie w nierozsądnym stopniu. Niektóre warianty posiadają jednak własne źródło zasilania, często silnik spalinowy lub wewnętrzne baterie, pozwalające na pracę wyciągarki nawet przy wyłączonym silniku samochodu. Umożliwia to użycie wyciągarki również po uszkodzeniu pojazdu w nią wyposażonego.