Bramy przesuwne w domu i w firmie

Brama przesuwna jest najczęściej wykorzystywana w domu jako wjazd na naszą posesję. Dużo większą rolę odgrywa ona w przedsiębiorstwach, posiadających hale magazynowe. Tam tego typu bramy spotkamy już dużo częściej. Wykorzystuje się je nie tylko w bramach wjazdowych na teren zakładu, ale także jako wejście do magazynów i hal produkcyjnych.

Rolki w bramach przesuwnych muszą być wytrzymałe

Rolka do bramy przesuwnejDlaczego brama przesuwna jest tak często stosowana w przedsiębiorstwach? Ponieważ jej mechanizm jest bardzo wytrzymały i praktycznie bezawaryjny w przypadku dużych gabarytowo bram. Wyobraźmy sobie w hali magazynowej bramę, o wielkości pięć na sześć metrów otwieraną jak wrota lub jako bramę podwieszaną. Dodając do tego, że nie będzie to lekka brama, nie sądzę żeby zawiasy wytrzymały długo jej otwieranie, nie mówiąc już o automatyce. W takim przypadku umieszczona na szynie za pośrednictwem rolek brama przesuwna wydaje się lepszym rozwiązaniem. Rolka do bramy przesuwnej musi oczywiście przenosić cały ciężar bramy na szynę, dlatego powinna być dobrana do ciężaru bramy. Mechanizm łożyskowy w rolce musi znieść nacisk ciężaru bramy, co w przypadku nowoczesnych łożysk nie będzie raczej trudne, gdyż ich konstrukcja jest wykonana z mocnego materiału. Sam przesuw po dobrze dobranych rolkach nie wymaga zbyt dużej siły. Ogromne bramy w takim przypadku mogą otwierać nawet pojedyncze osoby i to bez przyłożenia do tego zbytnio dużej siły.

Najwięcej satysfakcji z użytkowania takiej bramy sprawia jednak automatyka. Silnik dołączony do mechanizmu otwierającego bramę sprawia, że jej użytkowanie jest wygodne, oczywiście wymaga to dołączenia dodatkowych elementów, ale to co już raz będzie zrobione wystarczy nam na pewno na długie lata wygodnego jej użytkowania.