Nowe formy zabawy i zabawek dla dzieci coraz mocniej zapełniają sklepowe półki. Producenci prześcigają się w pomysłach i przekonują rodziców swoimi zasobami edukacyjnymi, wspomagającymi wyobraźnię, kreatywność oraz zdolności manualne. Warto jednak spojrzeć na zabawki krytycznym okiem i wybrać te, które faktycznie cechują się praktycznością. 

Interaktywne zabawy i zabawki

zabawki interaktywneWybór zabawek dla najmłodszych dzieci, a więc niemowląt, jest dość nieskomplikowane. Zabawki mają być kolorowe, grzechoczące i bezpieczne. Jednak im dziecko jest starsze i im więcej umiejętności nabywa każdego dnia, wówczas rodzice za misję wybierają zakup zabawek, które rozwój ten będą wspierać. Właściwie opakowanie każdej zabawki wykrzykuje informacje o zasobach edukacyjnych, które posiada. Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładniej, to okazuje się, że nadmiar świateł i dźwięków przewyższa namalowane cyferki i literki, przez co dziecko w ogóle nie zwróci na nie uwagi. Kolejnym trendem są zabawki interaktywne, a więc takie, które umożliwiają komunikacje między produktem a dzieckiem. Są to wszelkiego rodzaju mówiące misie, lalki, laptopy i tym podobne. Największy atut jest taki, że zawierają wiele edukacyjnych opcji – dziecko naciska brzuszek misia i słyszy historię na temat brzuszka, a po naciśnięciu literek na łapce, uczy się ich powtarzania. 

Decydując się na zakup zabawek, które mają wesprzeć naukę dziecka wielu podstawowych umiejętności, należy wybrać tylko przemyślane i sprawdzone modele. Ponadto zabawka pełni funkcję tylko i wyłącznie wspomagającą – to od rodziców zależy, w jaki sposób i z jakimi trudnościami dziecko będzie przyswajało nowe umiejętności. Zabawki interaktywne nie zastąpią interakcji z drugim człowiekiem, ale mogą ją skutecznie uzupełniać.